25 marca br. roku mija 30. rocznica powołania do istnienia Diecezji Toruńskiej. Dokonany decyzją św. Jana Pawła II – nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce wyłonił z historycznej Diecezji Chełmińskiej naszą wspólnotę diecezjalną.

Pragniemy podziękować Bogu za dar tych trzydziestu lat wspólnej drogi wzrastania w wierze, budowania duchowej tradycji tej wspólnoty, wznoszenia budowli z „żywych kamieni” poprzez duchowe życie kapłanów, wspólnot zakonnych, wiernych świeckich – małżeństw i rodzin, wspólnot i ruchów kościelnych, wzbudzonych powołań do życia kapłańskiego i konsekrowanego oraz dorobek instytucjonalny i materialny.

Do wspólnego świętowania XXX-lecia Diecezji Toruńskiej bp Wiesław Śmigiel serdecznie zaprasza wszystkich kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich.

Program obchodów:

25 marca (piątek):

Godz. 16.30 – Muzeum Diecezjalne (ul. Żeglarska 7) – Otwarcie wystawy: Dioecesis nostrae Patroni – wspólne dziedzictwo Diecezji Toruńskiej i Chełmińskiej.

Godz. 18.00 – Katedra Św. Janów – Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Bpa Wiesława Śmigla.
W trakcie Mszy świętej będzie miało miejsce podjęcie duchowej adopcji.

26 marca (sobota):

Godz. 19.00 – Bazylika Św. Janów – koncert oratoryjny „Magnificat anima mea Dominum in D” Piotra Tomasza Harasimiuka
w wykonaniu Chóru Sonus Innumerabiles Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus oraz solistów i chórzystów innych warszawskich chórów, z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Seniorów przy Towarzystwie Śpiewaczym Una Cantamus i pod batutą Artura Backiela – dyrygenta i dyrektora artystycznego koncertu.