W sobotę 20 sierpnia w Konojadach przeżywaliśmy Dożynki Gminno-Sołecko-Parafialne. Mszę Św., której przewodniczył Ks. proboszcz Waldemar Milewski oraz Ks. Sławomir Sobierajski rozpoczęła procesja dożynkowa. „Starosta i Starościna” wnieśli chleb dożynkowy, który po Mszy Św. i uroczystym rozpoczęciu został rozdany wobec zebranych. Podczas kazania Ks. proboszcz naszej Lembarskiej parafii wskazał na wielkie niebezpieczeństwo, które dotyka dzisiaj wszystkich chcących żyć „normalnie”, a mianowicie na absurdalne ludzkie pomysły i poglądy polityczne chcące wyeliminować Boga. „Aby żyć w zgodzie we współczesnym świecie, trzeba żyć w grupie i nie wychylać się (…). Nie mówić, że zło jest złem (…). Dlaczego? Bo nikt nie chce być „dziwakiem i samotnikiem”. Boimy się, że nas ludzie odrzucą i będą nami gardzić. Chcemy żyć spokojnie we „wspólnocie rodziny, wsi, miasta, gminy”, chcemy być doceniani, lubiani, wynagradzani i dlatego nie chcemy odróżniać się od innych. Dlatego jesteśmy gotowi wplątać się w kłamstwo, byleby tylko istnieć (…). Dzisiaj diabeł wmawia nam, że nie jesteśmy dla Boga ważni (…). Kazał nam uwierzyć, że Bóg nas ignoruje, że sami musimy dać radę. Co tam Eucharystia (Boży chleb)?, po co Słowo Boże? po co Golgota i Odkupienie? (…) Dzisiaj rodzi się nowa tożsamość człowieka. Brzmi Ona: Troska o własne Ja. EGOIZM! (…) Popadliśmy w pychę, Nie widzimy jej w sobie, ale się nią popisujemy. Chwalimy się nią w mediach społecznościowych, TV, radio (…), a brzmi ona: To JA zrobiłem…, dzięki MNIE to macie…, JA i JA… A gdzie mowa o Bogu? Pycha sprawiła, że wyrzuciliśmy Boga z życia. A to dzięki NIEMU mamy te urodzaje, dzięki NIEMU, a nie swojemu staraniu mamy zboże z którego robi się chleb. (…)”. Ks. proboszcz zauważył, że do pięknych haseł, które dzisiaj głosimy wpuszczamy Demona, a wyrzucamy Boga. „Pokaż się ludziom, zareklamuj się, a odrzuć Boga, sprzeciw się Jemu. Demon każe lansować się w pięknych garniturach, a Bóg prosi, aby być pokornym.” W świetle dzisiejszych wydarzeń Ks. proboszcz podziękował rolnikom za ich trud pracy na roli, która nigdy nie była i nigdy pewnie nie będzie do końca doceniona. Wręcz przeciwnie niektórym przeszkadza praca rolnika, praca w polu po godz. 22.00. Czego Rolnicy doświadczają przez nakładane w świetle prawa mandaty, hejty i wyzwiska codziennych zjadaczy chleba… „Dziś z Wami Drodzy Rolnicy pragnę powiedzieć: Bogu niech będą dzięki za tegoroczne plony”.
Podczas liturgii Mszy Św. ofiarowano dary w postaci tegorocznych plonów.
Na zakończenie liturgii Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za przygotowanie tegorocznych dożynek w naszej parafii.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za wszystko.

fot. K.L