W dniu dzisiejszym miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W Mileszewach odbyła się prezentacja dzieła Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, któremu towarzyszyło opowiadanie o tym dziele dokonane przez panią Krystynę Warachowską. To właśnie z jej księgozbioru można było podziwiać różne wydania, w tym zagraniczne dzieła, które dla nas Polaków jest Epopeją. Mogliśmy się dowiedzieć o tym, jak w czasach zaborów cenzurowano dzieło naszego mistrza. Perełką okazało się, że Adam Mickiewicz ma wiele wspólnego z naszym rodakiem i parafianinem Ignacym Łyskowskim. Duchowa uczta. W tym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz nasz Ks. Proboszcz Waldemar Milewski. Dziękujemy, że Pani Krystyna udostępniła swoją kolekcję ponad 100 wydań tego dzieła oraz, że przybliżyła nam historię „Pana Tadeusza”. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki pani sołtys Mileszew Bernadetcie Kwaśniewskiej.

fot. i tekst Kasia Lampert