Synod Biskupów: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – diecezjalny etap przygotowań.
Ojciec Święty Franciszek zwołał Synod Biskupów poświęcony tematowi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Droga synodalna uroczyście zostanie rozpoczęta w dniach 9-10 października 2021 roku w Rzymie, a następnie 17 października tegoż roku we wszystkich katolickich diecezjach na świecie, by zakończyć się obradami synodalnymi w Rzymie w 2023 roku.
Zwołując Synod papież Franciszek odczytuje jego ogromną wartość dla Kościoła, gdyż jak powiedział: „Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia” (Przemówienie Papieża Franciszka podczas uroczystości upamiętniającej 50-tą rocznicę ustanowienia Synodu Biskupów – 17 października 2015 roku).
Zadaniem procesu synodalnego, gdyż o takiej rzeczywistości mówimy, nie jest zapewnienie chwilowego lub jednorazowego doświadczenia komunii, ale raczej stworzenie okazji dla całego Ludu Bożego, aby wspólnie rozeznawać, w jaki sposób postępować na drodze do bycia Kościołem bardziej synodalnym w perspektywie długoterminowej. Oświeceni przez Słowo Boże i zjednoczeni w modlitwie będziemy w stanie rozeznać, jakie procesy mogą pomóc w poszukiwaniu woli Bożej i podążać ścieżkami, na które Bóg nas wzywa – ku większej komunii, pełniejszemu uczestnictwu i większej otwartości na wypełnianie naszej misji w świecie (Vademecum Synodu).
Celem Synodu jest wejście na stałą drogę wspólnego rozeznawania przez biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, a nawet uwzględnienie głosu osób innej religii, wyznania i niewierzących, którym bliskie jest dobro człowieka i wartości ewangeliczne, jak Kościół pełniej może zrealizować misję zleconą mu przez Jezusa Chrystusa. Nie chodzi tu o jednorazowe doświadczenie, ale stałą drogę, która pozwoli zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości reagować żywo na problemy ludzkie, realizować dzieło „nowej ewangelizacji”, duszpasterstwo, dialog i docenić szczególnie rolę wiernych świeckich, którzy korzystając ze swojego doświadczenia duchowego i nadprzyrodzonego zmysłu wiary wnoszą nieoceniony wkład w misję Kościoła i jej rozeznanie.
Kalendarium diecezjalnego etapu przygotowań do Synodu:
17 października (tj. niedziela), godz. 15.00 – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Msza Święta otwierająca diecezjalny etap przygotowań do Synodu.
Do końca października 2021 roku:
– przygotowanie i rozesłanie ankiet synodalnych do parafii oraz do wspólnot, ruchów i stowarzyszeń zrzeszonych w Diecezjalnej Radzie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej,
– uruchomienie na stronie internetowej Diecezji Toruńskiej zakładki poświęconej Synodowi z interaktywnym formularzem ankiety synodalnej.
– 20 grudnia zamknięcie interaktywnego formularza ankiety synodalnej
Do 23 grudnia 2021 roku:
– organizacja spotkań roboczych w parafiach, sporządzenie relacji ze spotkań – odpowiedzi/syntezy na pytania ankiety synodalnej i przesłanie ich do Diecezjalnego Delegata ds. Synodu (termin dotyczy również wspólnot, ruchów i stowarzyszeń) na adres: Kuria Diecezjalna Toruńska, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń lub mailem: synod@diecezja-torun.pl
Do końca stycznia 2022roku:
– analiza przesłanych odpowiedzi oraz przygotowanie syntezy przez Diecezjalny Zespołu ds. Synodu .
Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel zatwierdził skład Diecezjalnego Zespołu ds. Synodu:
- Ks. dr Artur Szymczyk – przewodniczący
- S. Paulina Agnieszka Klejny CST
- Zofia Heyka
- Karolina Olszewska
- Hanna Pierzchalska
- Dk. prof. Waldemar Rozynkowski
- Prof. Michał Białkowski
- O. dr Jozue Misiak OFM
- Ks. Miłosz Tomaszewski
W imieniu Księdza Biskupa serdecznie zapraszam na Mszę Świętą otwierającą diecezjalny etap przygotowań do Synodu oraz do pracy w parafialnych grupach przygotowujących Synod oraz serdecznie proszę o promocję tego wydarzenia w parafiach, na portalach społecznościowych, w ogłoszeniach duszpasterskich i w inny możliwy sposób, byśmy mogli usłyszeć jak najliczniejszy głos tych, którzy czują odpowiedzialność za misję Kościoła, pragną budowania ducha komunii i wsłuchują się w głos Ducha Świętego.
Zgodnie z zaprezentowanym kalendarium przesyłane będą bieżące informacje na temat przebiegu diecezjalnego etapu przygotowań do Synodu.
Ks. Artur Szymczyk
Delegat ds. Synodu
Modlitwa o owoce Synodu
Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.