Dekretem Papieża Leona XIII, za przyczyną proboszcza Ks. Stanisława Dzięgielewskiego, w 1897 r. w Lembargu został ustanowiony Odpust ku czci NMP Lembarskiej Nieustającej Pomocy. W tym czasie (XIX w.) papież przekazał ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która widnieje w bocznym ołtarzu. Dzisiaj 5 listopada obchodziliśmy święto odpustowe ku czci Matki naszej Pani Lembarskiej Nieustającej Pomocy. Mszy Św. odpustowej przewodniczył Ks. Kan. Dziekan Grzegorz Tworzewski. który uzmysłowił w kazaniu piękno tej ikony, która napisana był modlitwą. Wskazał na Maryję, która ukazuje nam Chrystusa, który dając nam Ją za Matkę pragnie, abyśmy każdego dnia dbali o swoje zbawienie. „Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu – św. Augustyn.” Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar Maryi, za Matkę, która nieustannie nas wspomaga. Po Nowennie i procesji dziękczynnej zebrani kapłani udali się do plebanii na wspólny posiłek.

fot. i tekst Kasia Lampert