Wigilia bez Granic Online

Cel
Celem tego projektu jest budowanie relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. W normalnym trybie polskie rodziny zapraszały cudzoziemców do swoich domów. W tym roku, ze względu na pandemię spotkania będą się odbywać w internecie. Dobre, osobiste relacje z Polakami pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i religię. To z kolei pomoże im w szybszej asymilacji z naszym społeczeństwem co może nas uchronić przed powstawaniem w Polsce gett. Czas Świąt jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zainicjować takie spotkania.

Idea
Głównym inspiratorem tego dzieła jest Robert Schuman. Uznawany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. Schuman łącząc narody i instytucje oraz wspierając współpracę gospodarczą zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi i budowanie relacji między nimi. Patrząc na wyzwania naszych czasów, widzimy, że cudzoziemcy potrzebują  pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka.

Jak można wziąć udział w Wigilii bez Granic Online?
Chętni, zarówno cudzoziemcy jak i Polacy powinni wypełnić ankietę na stronie http://www.wigiliabezgranic.com Następnie organizatorzy połączą zgłoszone strony w pary i przekażą potrzebne informacje. Można oczywiście, bez pośrednictwa Instytutu Myśli Schumana, osobiście umówić się ze znajomymi cudzoziemcami na świąteczne spotkanie w internecie. Bezpośrednie umawianie się jest bardziej polecane, gdyż uruchamia indywidualną wrażliwość.

Jak włączyć się w organizowanie Wigilii bez Granic Online?
Zgłoś osobę, która podejmie się roli lidera w danym mieście czy uniwersytecie. Zgłoszenia przyjmujemy na stronie w zakładce „Lokalni wolontariusze – zgłoszenia“ lub pod nr telefonu 575 990 686. Zadaniem lidera jest promocja projektu w lokalnym środowisku, w mediach, na portalach społecznościowych, w parafiach. Drugim zadaniem będzie łączenie w pary zgłaszających się na Wigilię osób, przekazanie im odpowiednich informacji, ewentualnie pomoc w nawiązaniu kontaktu w internecie. Kolejnym będzie zorganizowanie wspólnego spotkania po Wigilijnego, aby budować środowisko i motywować do rozwijania nawiązanych relacji.