W dniach 11 – 12 sierpnia Ks. Proboszcz Waldemar Milewski wraz z parafianami z Lembarga i Lisewa po raz pierwszy wyruszył na pielgrzymkę do sanktuariów Maryjnych. Wpierw zwiedziliśmy miejsce związane z naszą historią, Wilczy Szaniec, który w czasie wojny służył za strategiczną kwaterę Hitlera. Z tego miejsca często wydawano rozkazy o mordowaniu Polaków i Żydów oraz o atakach na inne narody. Przyjazd na to miejsce Ks. Proboszcz poprzedził opowiadaniem o tym miejscu, a resztę dopowiedział nasz pan przewodnik. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowiadań i zwiedzali miejsce, o którym mało co się mówi. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Św. Lipki, gdzie mogliśmy uczestniczyć we Mszy Św. w 55 rocznicę koronacji Matki Bożej Świętolipskiej. Był to dzień, w którym obchodzono Uroczystość i mogliśmy skorzystać z Odpustu, które w tym dniu otrzymywał każdy pielgrzym, który pod zwykłymi warunkami mógł je przyjąć. W Sanktuarium trwały przygotowania do koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, w którym o godz. 20.00 wzięliśmy udział. Koncert połączony ze śpiewami operowymi ukoił serca niejednej osoby, która licznie zgromadziła się w tym miejscu. Następnego po śniadaniu udaliśmy się do Olsztyna, z którym związany był Mikołaj Kopernik. Po zwiedzeniu niewielkiej starówki i Katedry udaliśmy się do Gietrzwałdu, w którym objawiła się Matka Boża, a objawienia te zostały zatwierdzone przez Kościół, jako jedyne w Polsce. Wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Kościele, którą w intencji parafian sprawował Ks. Proboszcz. Po Mszy Św. zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się do źródełka, które pobłogosławiła Maryja i wzięliśmy ze sobą wodę. W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami i przeżyciami oraz planowaliśmy kolejną pielgrzymkę. Wspólnie też podjęliśmy decyzję o stworzeniu duszpasterstwa pielgrzymkowego, które służy nie tylko modlitewnym uniesieniom, ale jest okazją do większej integracji parafian.

fot. i tekst Kasia Lampert